tumblr counter
Cidesphere Röportajı

Can Başkent

logic and the rest...

CIDESPHERE RÖPORTAJI

CAN BAŞKENT - UTKU USTA

CAN İlk önce istersen grubun nasıl kurulduğundan başlayalım Aydın
AYDIN Grup 1999'da kuruldu. Başka bir isim altında kuruldu.

CAN Hangi isim?
AYDIN Ölüm Dışı. Ondan sonra Bülent de kadroya girdikten sonra ciddi şekilde çalışmaya başladık. O zamana daha demo aşamasındaydı grup. Ondan sonra kadro filan oturdu. Kayıt yaptık. Ondan sonra split kaydına girdik. Suicide ile basıldı o. Suicide ile basıldıktan sonra o CD Zoo Müzik'ten yayınlanmadı. Bazı sorunlardan dolayı yayınlanamadı. Şirketle problemlerden dolayı. Daha sonra biz bir buçuk yıl çalıştık, albüm aşamasına geldik. Sonra onu da Hammer Müzik'ten çıkardık.

UTKU Yaw, bizim Cidesphere'i ilk tanıdığımız şey Suicide ile olan splitiniz oldu. Bu konuda bir kaç bi şey söylemek istiyor musunuz? Suicide sonuçta Ankara piyasasında belirli bir hayran kitlesine ve teknik anlamda belirli bir şeye (yeterliliğe) sahip br grup. Böyle bir grupla bir sipliti paylaşmak, hem de ilk etapta, size ne gibi getiriler sağladı.
BÜLENT Ben Suicide'ın kurucusuyum. Eski davulcusuyum. Yalnızca promosyon açısından bir önemi var. Sonuçta onlara biz de destek olduk; onlar da bize isim olarak destek oldular ve birlikte çıktık. Bu bence hem onlar için hem bizim için iyi oldu.

CAN Yani bir dayanışmaydı diyebilir miyiz?
BÜLENT Tabii

CAN Yeni albümünüz Hammer Müzik'ten çıkacak, anlaşma yapmışsınız. Bu anlaşma sürecinden bahsetseniz..
BÜLENT Zoo Müzik ile anlaşmıştık ilk önce . Yalnız, stüdyoda olan bazı sorunlardan dolayı, Hammer ile anlaştık. Daha hızlı, daha çabuk olacaktı. Hammer artık tanınmış daha büyük bir şirket diyebilirim. O yüzden Hammer'ı tercih ettik.

CAN Ne zaman çıkıyor albüm.
BÜLENT Temmuzun ortasında veya sonlarında çıkacak zannedersem.

UTKU Peki anlaşma kaç albümlük?
ORAL 2 albümlük anlaştık. Süre olarak 3 yıl. 3 yıl içinde iki albüm çıkaracağız. Zaten Temmuz'da ilk albüm çıkacak. Ondan sonra bir albüm daha çıkarıp önümüze bakacağız.

CAN Promosyonu siz mi yapıyorsunuz yoksa Hammer mı?
ORAL Hammer yapacak. Hammer'ın zaten promosyon ağı bayağı geniş. Siz de biliyorsunuz, bir çok katalogda Hammer'ın grupları yer almıştır. Bizim de aslında Hammer'ı seçerken kriterlerimizden biri de buydu. Sonuçta Türkiye'de bu müziği yapıp, karnını doyurup kiranı ödeyemezsin, araba alamazsın bir şey yapamazsın. Yaptığımız şeyi iyi yapalım. Çok geniş kitleye ulaşamayacağız; ama ulaşacağımız en iyi kitleye en iyi şekilde ulaşalım dedik.

CAN Yurtdışında şirket aradınız mı?
ORAL Hayır. Direk Hammer'a başvurduk. Yurt dışında belli seviyede şirketlerle anlaşabilmek için belli bir kariyer gerekiyor. Bir çok grubun bir çok efsane albümü vardır küçük şirketlerden çıkmıştır. Bunun bir çok örneği vardır. Biz de böyle düşündük. Kalkıp Nüclear Blast'a yollasak çok da bir şey olmazdı. Daha mantıklı adımlar atmayı uygun gördük.

UTKU Hammer ile anlaşma yaptınız iki albümlük. Bu anlaşmanın içeriği sadece albümün basılması ve dağıtılmasıyla mı ilgili. Yani, albüm çıktıktan sonraki promosyon süreci nasıl işleyecek. Turne veya konser gibi bir şey düşünülüyor mu? Hammer'ın size finansman sağlayıp yurtdışında göndermesi söz konusu mu?
BÜLENT Böyle bir şey konuşulmadı ama, bu sanırım albümün satış grafiğiyle alakalı. Biz bir başarı elde edersek, pek güvenmiyorum aslında Türkiye'deki satışa ama, bunlar da konuşulur. Şu anda biraz erken. Millet bizi beğenecek mi beğenmeyecek mi? Biz yaptığımız müziği seviyoruz; karşıdaki insanlar da severlerse turne de olur. Bunu biz de ayarlayabiliriz.

CAN Albümün kayır süreci nasıldı. Nerede nasıl yaptınız?
AYDIN Zoo Müzik'te oldu. İki tane prodüktörümüz vardı. Erkan Tatoğlu ver Cüneyt Çağlayan. Cüneyt'in de evinde miksaj falan yaptık. Sonuçta Zoo Müzik stüdyosunda ve Cüneyt'in kendi ev stüdyosunda oldu.
ORAL: Kayıt iki ay sürdü. Bayağı uğraştık. Albüm 7-8 kez falan mikslendi.Kayıt yapıldıktan sonra en iyi sonucu alabilmek için defalarca uğraştık. Hiç bir fedakarlıktan kaçınmadık. Olabildiği kadar albüm üzerine yoğunlaştık. Sonuçtan da memnunuz, yapabileceğimizin en iyisini yaptık.

UTKU Cidesphere cephesinde splitten bu yana bayağı bir değişiklik var. Splitle karşılaştırdığımızda brutal death metalden, biraz daha İsveç etkilenimli death metale geçiş gibi bir şey sezdik. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz? Bu albümün yazım aşamasında, splitin yazım aşamasından neler farklı gitti?
ORAL Split çıktığında riff'leri Aydın getiriyordu. Tek bir gitarist tarafından getirildiği için belli kalıplar içinde oluyordu. Başar ve Taylan da gruba katılınca, 3 farklı gitaristin gitar karakteri olayın içine girdi; yapı değişti. Yaptığımız müziği daha teknik yapmak istedik ve ayrıca bakış açımızı biraz genişletmek istedik. Biz sadece brutal death grind dinleyen insanlar değiliz. Hatta hepimizin en çok dinlediği tür de brutal death grind değil. Sonuçta, teknik death metalden tutun brutal Florida müziğine kadar bir çok etkilenimli bir albüm oldu.

CAN Nelerdi mesela bu etkilenimler? Çünkü bazı İsveç death metal etkilerini çok rahat hissediyoruz.
ORAL Müziğin melodik yapısı bizde böyle bir etkilenime önayak oldu. Şu gruptan etkilendik böyle böyle yapalım diye bir düşüncemiz yoktu. Ortaya bu çıktı.

UTKU Şöyle formüle edebilir miyiz? Splitteki müzikle şimdiki müzik arasındaki fark; 1- Bütün elemanlar artık şarkı yazımına katılıyor 2- Eskisine göre müzikal anlamda daha geniş, açık fikirli bakmayı öğrendik
CAN Yani bu albüm sizin olgunlaşma sürecinizin bir meyvesiydi diyebilir miyiz?
ORAL Evet, artık kendimizi eskisi gibi çok brutal yapalım diye kısıtlamıyoruz. Hoşumuza gitti mi koyalım diyoruz.

CAN Peki dürüstçe söyleyin satış kaygısı güttünüz mü?
BÜLENT Yaptığımız müziğin beğenilmesini istiyoruz. Çok dinlenirsek daha rahat müzik yapabiliriz. Seyircinin istediği müziği yapmak bence müzisyenin görevidir. Ödün verdik biraz. Death dinleyicisi de dinlesin, Black'çiler de dinlesin, melodik isteyenler de sevebilir; sert isteyenler de sevebilir. Biraz overcross oldu.
AYDIN Müziğimizde doom ve grind olayını karıştırdık. Doom taviz değilse, ki taviz değil, taviz vermedik. Bunların taviz olarak algılanmasını istemem.
ORAL İstedikten sonra ska-polka da yaparız. Bu kişinin kendi istemesine bağlı. Biz yaptığımız müzikten zevk alıyoruz. Parçaları yaparken konserde etkileyici olacak mı diye düşünüyoruz. Kafanı önüne koyup, kendini düşünerek müzik yapamazsın.

CAN Konserlerde aldığınız tepkiler nasıldı? Ankara'da bir kaç konserde çaldınız.
ORAL Zoofest'te çaldık, ODTU'de çaldık. Zoofest'de insanlar bizi oldukça beğendi; biz de kendimizden oldukça memnun kaldık. ODTÜ konseri ondan da iyiydi. Seyirci tepkisine gelince, Zoofest zaten süperdi. Karşılıklı etkileşim olunca konserler daha da güzel oluyor. ODTÜ'de de aynı şekilde oldu. Biz iyi müzik yapmaya çalışıyoruz; insanlar da bunu algılayıp bize de bu yönde olumlu reaksiyon verince konserlerin kötü geçmesi için bir sebep yok.
AYDIN Split zamanlarında biraz daha underground düşünüyorduk. Grupça hedefimiz, bundan sonraki albüm aşamasına, yurtdışında iyi bir şirkete kapağı atmak olacak.
ORAL Amacımız hem müzik hem de şirket olarak yükselmek. Biz baydık deyip bırakmaya niyetli değiliz.

UTKU Müzik ne kadar sert olursa olsun, yurtdışında bu ciddi bir endüstri. Şirketlerin yayın politikaları insanların beğenilerini yönetiyor bir yerden sonra. İşte, Nuclear Blast power metal'i patlattı. Sert müzik kulvarında da bu böyle, Türkiye'de de bu böyle. Bu piyasanın işleyişi hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkiye'de de trendlerin sözü geçiyor. Bu albüm satışlarına yansıyor, seyircinin kitlesine çok fazla yansıyor. Nasıl adam olur bu piyasa.
BÜLENT Bu piyasanın böyle giderse adam olacağını düşünmüyorum. Türkiye'de endüstrinin gelişmesi için detek olması gerekir. Seyircilerin de müzisyenlerin de birbirine destek olması gerekir. Bunun da şu anda çok iyi olduğunu zannetmiyorum.

UTKU Profesyonel bakmayı mı bilmiyor gruplar
BÜLENT Kesinlikle evet.
ORAL Bu müzikten hayatımızı kazanmadığımız için aslında biz de %100 profesyonel değiliz. Bakış açısı olarak profesyonel olsak da, sonuçta herkes böyle bakamıyor. Bu biraz yurtdışı piyasayı bilmekle, gruplarla kontak halinde olmakla alakalı. Türkiye'de gruplar bu işleri daha çok intenet ve mp3 yoluyla öğrendikleri için, pek yazışmadıkları için ve kafalarını belli gruplara sabitledikleri için, gelişim olmaz.
BÜLENT Bu piyasayı geliştireceksek, bunu müzisyeniyle dergisiyle, seyircisiyle yapacağız. Kötüyse, iyi eleştiri iyi yapmasını sağlamalı.
AYDIN Bizim iki sorunumuz var. Askerlik ve enflasyon. Türkiye'deki grupların çoğu askerlik nedeniyle büyüyemiyor. Bu bizim de başımıza geldi. Bu, türk halkı olarak hepimizin dezavantajı. 2.si burada enflasyon var. Yurtdışındaki gruplar bu işten para kazanabiliyorlar, tura çıkabiliyorlar, Avrupa'da istedikleri gibi dolaşabiliyorlar. Ben yurtdışında çıkmaya çalışsam çıkamam; askerliği yapmadım çünkü. Türkiye'de kesinlikle çok zor şartlar altında müzik yapıyoruz. Kendi paramızı verip stüdyoya giriyoruz. Bu sorun da asla çözülemeyecek.
BÜLENT Biz kaydımızı şirket katkısıyla yaptık. Bu bir başarıdır. İyi olduktan sonra para geliyor. Ama para da, yeni başlayanlar için bir sorun.
AYDIN Elimizde iyi enstrümanlar yok bir de, iyi ekipmanlarımız olsa. Şu anda türkiyedeki tüm konserler çok kötü ses ve ışık sistemleri altında oluyor. Daha iyi aletlerimiz olsa daha iyi olacağız diye düşünüyorum. Bu, bütün türk grupları için böyle.
ORAL Yurtdışında türkiyenin pek de temiz bir imajı, bizim amacımız da aslında bunu kırmak. Bunu için de çok üstün müzik yapmak gerekiyor ve biraz daha olgunlaşmak gerekiyor. Biz bunu için çalışıyor.

UTKU Başar aynı zamanda Cenotaph'ta çalıyor. Bu çalışmalarınızda bir şeye sebep oluyor mu?
BÜLENT Başar'ın Cenotaph'a dahil olması iyi. Nasıl Suicide ile çalıştıysak bu da bir çalışmadır.

UTKU Splitin kapağını Flatground'dan Yıldıray yapmıştı. Şimdiki kapak..
ORAL Splitin genel dizaynını Yıldıray yaptı. Çok memnun kaldık. Kendisi profesyonel. Bir çok şirket için profesyonel işler yapıyor. Albüm için biz, Yıldıray'ı düşündük ama işlerinin yoğunluğu nedeniyle bize vakit ayıramadı. Başar kapak dizaynlarıyla geldi. İlk getirdiğini pek tutmadık; ama sonra geliştirdi kendini. Çok profesyonel bir kapakla geldi. Yurtdışındaki büyük bir şirketin kapağından hiç de farklı olmadı; çoğundan da üstün oldu. Başar çok emek verdi. Booklet'i her şeyi Başar yaptı.

CAN Dünyadaki piyasalarda bir durgunluk var; web zine'ler, mp3'ler; underground yazışmaların bitmesi, kopya CD satışlarının çok artması gibi görünüyor. Siz neler düşünüyorsunuz?
UTKU Bir de Türkiye'ye düzenlenecek olan konserler, turneler hep CD satışı baz alınarak yapılıyor. Bir şirket eğer buradaki CD satışı iyi değilse buraya grup göndermiyor. Kopya CD olayında bir handikap var; 1-İnsanların alım gücü olmadığı için kopya CD'ye yöneliyorlar. Underground yazışmayı bilmediklerinden ucuz alabilecekleri yerleri de bilmiyorlar. 2-Kopya CD piyasanın gelişmesini baltalıyor. Sizin görüşleriniz? Bir tezgahta Cidesphere CD'si görseniz dalar mısınız?
BÜLENT Kesinlikle dalmam. Enflasyon var, alım gücü yok; öğrenciysen mecbursun. Bu bizi müzisyenler olarak, bu işi yapanlar olarak baltalıyor. Adamalara kızsak da olmuyor; kızmasak da olmuyor.
AYDIN Mesela bu ay Türkiye'ye gelecek Lacrimas Profundere vardı. Satışa baktılar. Satış yok. Ama mesela Anathema Türkiye'ye geldiğinde 1500 insana çaldı. Ama bence Lacrimas'ın kopya CDsi burda en az 1000 kişide var. Bende de var Ben de kopyadan dinliyorum.
ORAL Yurtdışında zaten kopya CD olayı yok. Türkiye'de 50 orijinal CD satılıyorsa, adamın aklına türkiyede 50 kişi olduğu geliyor. Altta 1000 kişi kopya CD tabanı olduğunu düşünmüyor. Kimse bunu düşünmek zorunda da değil. Kopya CD, yabancı grupları baltalıyor. Ama ben tezgahta kopya CDmi görsem, sevinirim. "Vay be; kopya edilesi grubuz " diye düşünürüm. Çünkü zaten ne kadar (para) kazanacağım. Yapılmasını istemem ama; yapılırsa da çok sinirlenmem.

UTKU Şimdi de tuzak soruyu yollayalım. Piyasayı ne kadar içinden takip ediyorsunuz. Yeni çıkan grupları dergileri... En çok hangi dergileri okumayı seviyorsunuz? Bizim dergiyi okudunuz mu?
ORAL Piyasayı ve grupları olabildiği kadar takip etmeye çalışıyoruz. Sonuçta her şeye ulaşamıyoruz. Sonic'i aldık okuyoruz. Sapık İnek röportajı komikti. Sonuçta ben de dergi ortamının içindeyim; uğraşıyoruz. türkiyede böyle şeylerle daha çok ilgilenilmesi gerekiyor aslında ama; burada kalite olaya giriyor. Arak ve çeviri yazılar, röportajlar, fikir ve düşünce yazıları, bunalım şiirler adama bir şey vermez. Piyasayı takip edebilmek için, içinde olabildiği kadar röportaj bulunduran daha çok uğraşılmış, zengin içerikli şeyler çıkarılması gerekiyor. 1 tane değil 5 tane Sonic gibi dergi olsa çok iyi olur.

UTKU Türkiye piyasası çok şeyi yakından takip eden bir piyasa değil ya, bugün bir dergi Cradle röportajı ve Manowar posteri koyduğu zaman belirli bir tirajı yakalıyor.
ORAL Bizim dergi için hayatımda en sevmediğim 5 grubun 3üyle röportaj yapıcam. Çünkü sattırıyor adamlar. Belli şeyler her zaman para getirir; sen sömürmezsen seni sömürüyorlar.

UTKU Peki biz daha fazla satmak içni kiminle röportaj yapalım.
ORAL Bizle zaten 3milyonu garantilediniz ama. Ama Burzum, Dark Throne, Marduk.. Faşist tayfayla yapın. Ağzından ateş çıkardığınmı iddia eden herkesle yapın yani. Makyajı bol, ırkını öven adamlarla
AYDIN Daha çok satmak istiyorsanız, kritiklerde arkaya koyduğunuz hatun resimlerini çoğaltın. Ben birine hasta olmuştum.
ORAL Nina Morich'i deneyin.

CAN Son sözler
BÜLENT Bu piyasayı canlandırmak bizim elimizde. Piyasa boş konuşmakla, boş işler yuapmakal olmaz. Stüdyosunu, dergisini, müzisyenini destekleyerek bir yerlere gelebiliriz.
AYDIN Yaptığımız albümden daha iyisini yapıcaz.
TAYLAN Arkadaşların dediklerinden güzel olanların başına benim ismimi yazabilirsiniz.
ORAL Biz grup olarak üstümüze düşeni, kaliteli olanı yapmaya çalışlıyoruz. Siz de böyle yapmaya çalışıyorsunuz. Dinleyiciler de daha bilinçli olmaya çalışırsa, daha iyi şeyler yapılacağına inanıyoruz. Bir de pornoya devam.
BÜLENT En önemlisi, bizim grupta çok iyi bir dayanışma ve dostluk var. Bir şeyler oluyorsa bu sebepten oluyor. Herkes birbirini sevsin arkadaş olsun.
AYDIN Bizim içimizde, arkadaşlığımız, yaptığımız müzikten ve grubumuzdan daha önemli. Zaten bu olmasa müzik olmaz.

CAN Sağolun.

Ankarada Canlı Kayıt