tumblr counter

"Vicdani Ret Yazıları" İkinci Baskı Sunuşu | Can Başkent

"VİCDANİ RET YAZILARI" İKİNCİ BASKI SUNUŞU

CAN BAŞKENT

Bu kitaptaki yazıların tarihi ikibinlerin başına kadar gidiyor. Bu yaklaşık on beş yıllık süre içinde her şey değişti, vicdani ret hareketi de benim dahil olduğum dönemdeki halinden çok daha geniş bir spektruma evrildi. Bu kitabın yeni baskısının amacı da bu evrimi, tarihselciliğe fazla savrulmadan okuyabilmektir.

Bu okumayı benim yapma halim ise, bol bol özeleştiriyle, harekete ve siyasete yıllar sonrasından dönüp bakmamla, son yıllarda coğrafi nedenlerle içinde pek yer alamama rağmen meselenin genel siyasete ve hatta felsefeye nasıl eklemleneceğini düşünmekle gerçekleşti. Dolayısıyla bu kitabın ikinci baskısı, birincisine nazaran daha genelgeçer makalelerle örülü. Kişisel tarih anlatılarını ve izlenimleri bu nedenle bir kenara bırakmak zorunda kaldım bu edisyonda. Ayrıca, hayatımda ilk defa, yazdığım yazıların kısacık da olsa kişisel öykülerini makalelerin başına ekledim. Umarım tüm bunlar, kitabı tekrar okunur kılacaktır.

Bu site, Can Başkent'in 1999 yılından beri yazdığı politik, felsefi ve akademik çalışmaların (neredeyse) eksiksiz bir derlemesidir. Bu yazılar veganizmden, beden politikalarına, dijital kültürden ahlak kuramına dek birçok konuyu kapsamaktadır.

Can Başkent'e e-posta ve twitter ile ulaşabilirsiniz.

This website collects all written output of Can Başkent since 1999. It includes his political and academical articles as well as his opinion pieces on a broad variety of issues ranging from veganism to digital culture.

You can reach Can by e-mail and twitter.