tumblr counter

Yayıncının Sunuşu: Anarşizme Kenar Notları | Can Başkent

YAYINCININ SUNUŞU: ANARŞİZME KENAR NOTLARI

CAN BAŞKENT

Gün Zileli’nin bu çalışması entelektüel çevrelerimizde pek alışık olmadığımız bir üslupta: yer yer özeleştiri, yer yer fikren kendini yeniden konumlandırma, yer yer de eleştirinin dozunu arttırma…

Zileli’nin kitabı düşünce evrenimize evrimsel bir yaklaşım sunuyor. Düşüncelerin nasıl evrildiğini delillerle anlatmakla kalmıyor, bunu kendi düşünce evrimini ifşa ederek, kendisini hedef tahtasına koyarak yapıyor. Ne cesaret!

Zileli, bu toprakların çıkardığı en üretken anarşist yazar kuşkusuz. Biz okurlar içinse bunun faydası, yaklaşık otuz yıla yayılmış üretimin net bir panoramasını bu kitapta görebilmek. Kaldı ki bu panoramaya tanıklık etmekle yetinmiyor, bunu post-yapısalcı bir eleştirellikle tekrar değerlendirme şansına erişiyoruz. Bu manada, eşi az bulunur bir eser ‘Anarşizme Kenar Notları’.

Yayınladığımız ekitapta, teknik sebeplerle dipnot olarak verdiğimiz bu ‘kenar notlarını’ kitabı okurken sayfa kenarına yazılmış notlar olarak görmekte fayda var. Kitabı okuyunca farkedeceksiniz 400’e yakın dipnotla, kenar notuyla zenginleştirilmiş bir çalışma elinizdeki. Dolayısıyla, okura bu notları es geçmemesini anımsatalım.

Bu site, Can Başkent'in 1999 yılından beri yazdığı politik, felsefi ve akademik çalışmaların (neredeyse) eksiksiz bir derlemesidir. Bu yazılar veganizmden, beden politikalarına, dijital kültürden ahlak kuramına dek birçok konuyu kapsamaktadır.

Can Başkent'e e-posta ve twitter ile ulaşabilirsiniz.

This website collects all written output of Can Başkent since 1999. It includes his political and academical articles as well as his opinion pieces on a broad variety of issues ranging from veganism to digital culture.

You can reach Can by e-mail and twitter.